P R E D L O G      Z A P I S N I KA

sestanka sveta staršev šole dne 26.9..2005

 

 

Prisotni:

Renata Mrcina, Nevenka Cek, Alenka Potočnik, Martin Puncer, Romana Podrekar Sevšek, Polona Kastelic, Minca Govekar, Mateja Košak, Roman Grabar, Vesna Pranjič, Magdalena Tušar, Anita Frantar, Mateja Jakob, Lilijana Kuhelj, Miro Prolič, Tomaž Kralj

 

Opr.odsotni:

Leon Zakrajšek, Peter Rau, Petra Kovačič, Robert Luis, Sanja Gavranič, Primož Klemen, Marina Mazgić

 

Na seji sveta staršev je bil prisoten tudi predsednik sveta šola Ernest Mencigar in gospod Černilogar iz Policijske postaje Moste.

 

Ker je predsednik sveta  Robert Luis bolan, je sejo vodila gospa Mateja Košak.

 

DNEVNI RED:

 

1.      Pregled sklepov in potrditev zapisnika zadnje seje

2.      Predstavitev dela Policijske postaje Moste

3.      Zaključno poročilo za šolsko leto 2004/05

4.      Predstavitev letnega delovnega načrta za šolsko leto 2005/06

5.      Sodelovanje s svetom staršev ljubljanskih OŠ

 

Ad 1.

Na zapisnik zadnje seje sveta ni bilo pripomb

 

SKLEP: Svet staršev potrjuje zapisnik prejšnje seje sveta.

 

Ad 2.

 

Gospod Černilogar s Policijske postaje Moste je predstavnikom staršev predstavil sodelovanje policije s šolo ter problematiko šolskega okoliša OŠ Ketteja in Murna. Med počitnicami okoli šole ni bilo velikih izgredov in tudi ne velikih kaznivih dejanj. Pojavljali so se vlomi v vozila in v stanovanjske hiše. Problematičen je prehod preko proge do soseske Nove Poljane. Varnost je delno zagotovljena, postavljena je ograja, merilec hitrosti na Povšetovi, urejen prehod za pešce.  Otroke je treba spodbujati, da hodijo čez prehod za pešce tudi z zgledom starejših. Na roditeljskem sestanku 1. razredov je že poudaril, da starši dajejo zgled otrokom. Prav tako je imel tudi že pogovor o varnosti z učenci 1. razredov.

 

Problematičen pa je promet  in parkiranje okoli šole. Ponavadi starši, ki pripeljejo otroke, zaparkirajo pločnik. Navaditi se je treba, da se ni treba pripeljati do vrat šole. Od staršev pričakuje, da bodo pomagali pri razreševanju določenih stvari pri prometni varnosti.

 

Predstavniki staršev so izpostavili predvsem »divji« prehod preko proge in zaparkirane pločnike na Kosovelovi ulici. Zaščito ob progi določa Pravilnik slovenskih železnic. Glede zaparkiranih pločnikov na Kosovelovi pa se Policija dogovarja tudi s Fakulteto za šport.

 

Ad 3.


Zaključno poročilo je podal namestnik ravnateljice Igor Vrhunec.

 

Načrtovani cilji so bili uresničeni, učno vzgojno delo je potekalo po letnem delovnem načrtu. Letna realizacija ur je bila dobra, pri večini predmetov preko 100 %. Noben oddelek ni zahteval podrobnejše analize zaradi slabšega učnega uspeha. Dopolnilni in dodatni pouk so učenci obiskovali, realizirali smo vse dneve dejavnosti, šole v naravi oz. tabore.

 

Učenci so dosegli dober učni uspeh.  Od 407 učencev, ki imajo številčno ocenjevanje je bilo 199 odličnih ( 48,89 %), prav dobrih  126 (30,96 %), dobrih je bilo 59 (14,50 %), zadostnih 22  (5,41 %) in 1 učenec je nezadosten (0,25 %). V osemletki sta dva učenca napredovala z negativno oceno, v devetletni šoli so v prvem roku trije učenci opravili popravni izpit.

 

Učenci 1. in 2. razredov so ocenjeni z opisno oceno. Vseh 117 učencev je doseglo predpisane standarde znanja in napredujejo v višji razred. Srednja ocena  šole je 4.2. V primerjavi med osemletno in devetletno šolo je srednja ocena oddelka višja v devetletni šoli,predvsem zaradi izbirnih predmetov.

 

Kadrovski pogoji šole so dobri, vsi učitelji imajo predpisano izobrazbo in opravljen strokovnih izpit, razen treh pripravnic, ki so strokovni izpit opravile pred koncem šolskega leta.

 

Učitelji so se izobraževali po načrtu izobraževanja, v katerem smo postavili prednosti, predvsem pa smo interese strokovnih delavcev uskladili s potrebami in interesi šole. Učitelji so se udeleževali tudi študijskih skupin oziroma mentorske mreže šol.. V mesecu avgustu je bilo organizirano izobraževanje za učiteljski zbor, v času jesenskih počitnic smo organizirali dve predavanji za učiteljski zbor na temo nasilje v šoli.

 

 

Vedenjsko problematiko smo poskušali reševati individualno s posameznimi učenci in njihovimi starši, včasih pa tudi skupinsko. Sklicana sta bila tudi dva izredna roditeljska sestanka. Največ kršitev je bilo pri izostajanju od pouka, malomaren odnos do inventarja, agresivno vedenje. Vedenjsko problematiko je reševala šolska pedagoginja v sodelovanju s starši, učitelji in po potrebi z zunanjimi inštitucijami. Uživanja alkohola ali drog ni bilo opaziti.

 

Iz učbeniškega sklada je prejelo učbenike 368 učencev. Izposoja in vračanje je potekalo brez težav.

 

Kulturne, naravoslovne, tehniške in športne dneve, ekskurzije in družbeno koristno delo smo izvedli po delovnem načrtu.

 

V preteklem šolskem letu so učenci sodelovali na vrsti prireditev in proslav v šoli in izven nje. V oktobru smo za učence od 1. do 4. razreda pripravili prometni dan  na katerem so sodelovali gasilci, reševalci in policija..

 

V oddelkih podaljšanega bivanja je bilo vključenih 227 učencev, največ učencev 1. in 2. razreda.

 

Namestnik ravnateljice je v svojem poročilu ocenil, da je šola v preteklem letu dobro delovala, učni načrt je bil uresničen, učenci so pridobili dobro osnovo za nadaljnje delo.

 

Člani sveta  so šolo pohvalili, prav je da šola stremi k izboljšavam, upošteva pobude in tudi kritične pripombe. Želijo pa si, da bi ponovno pripravili okroglo mizo oz. predavanje za starše na temo medvrstične agresije.

 

Seje sveta staršev se je udeležil tudi predsednik sveta šole Ernest Mencigar, ker želi s svetom staršev čimbolj sodelovati, se udeleževati tudi njihovih sej ter predstavnike staršev pozval, naj ga tudi pokličejo, če se jim zdi potrebno.

 

 

SKLEP: Svet staršev je bil seznanjen z Zaključnim poročilom za šolsko leto 2004/05.

 

Ad 4

Letni delovni načrt za šolsko leto 2005/06 je predstavil namestnik ravnateljice Igor Vrhunec. Letni delovni načrt je osrednji dokument šole, s katerim šola uresničuje cilje in naloge, ki jih predvidevata predmetnik in učni načrti. Večina stvari je navedena že v publikaciji, ki so jo starši dobili prvi dan pouka.

 

Tudi v tem šolskem letu je prednostna naloga kvalitetno izvajanje devetletne šole ter posodobitev pouka v osemletnem programu. Posebno pozornost bo šola posvetila vzgoji učencev, pri pouku bo uporabljala sodobne oblike in metode dela.

 

Nacionalno preverjanje znanja za učence 9. razredov bo šola izvajala prvič. 15.3.2006 bo minister objavil tretji predmet iz katerega bodo učenci opravljali preizkus znanja, 5., 8. in 9.maja 2006 pa bo preverjanje iz slovenskega jezika, tretjega predmeta ter matematike. Naknadni rok je namenjen samo tistim učencem, ki se zaradi bolezni ali drugih utemeljenih vzrokov niso mogli udeležiti preverjanja znanja v rednem roku. Rezultati NPZ ne bodo vplivali na vpis v srednjo šolo.

 

V šolskem koledarju so vsa tekmovanja, pri katerih lahko učenci dobijo dodatne točke za vpis v srednjo šolo.

 

Kadrovsko je šola dobro zasedena, vsi učitelji imajo predpisano izobrazbo in opravljen strokovni izpit, razen ene pripravnice, ki bo strokovni izpit opravljala ob koncu šolskega leta.

 

Konec preteklega šolskega leta smo na novo opremili tri učilnice za 3. razred devetletke, obnova učilnice za naravoslovje pa bo končana konec septembra. Obnovljena je tudi učilnica za gospodinjstvo. Vsi računalniki na šoli so povezani z internetom, mrežo sproti dograjujemo.

 

Na šoli deluje tim, ki načrtuje in usklajuje potrebe za izvajanje devetletke. Pomemben del priprave je tudi stalno strokovno izpopolnjevanje učiteljev.

 

Na šoli je 24 oddelkov, v katerih je 532 učencev, 17l učencev obiskuje osemletno šolo, 361 pa devetletno.

V tem šolskem letu bomo izvajali program devetletne osnovne šole v prvi in tretji triadi.

 

Dejavnosti ob pouku so priloga k delovnemu načrtu. Nekatere dejavnosti smo že pričeli izvajati.

 

Nivojski pouk izvajamo pri angleškem jeziku in matematiki v štirih skupinah, pri slovenskem jeziku pa v treh.

 

Šola izvaja 26 izbirnih predmetov v 29 skupinah. Izbor predmetov za prihodnje šolsko letu je že pripravljen in ga bo šola predstavila meseca marca staršem in učencem.

 

Razširjeni program, ki ga šola nudi, so potrdili tudi starši na roditeljskih sestankih. V šolskem letu 2005/06 bomo organizirali za 2. razred tabor na kmetiji v Križah, za 3.r./8 bo letna šola v naravi v Zambratiji, za 4.razred je planiran naravoslovni tabor preko CŠOD v Čermošnjicah, 5.r./8  ima zimsko šolo v naravi na Mariborskem Pohorju, 7.razred pa naravoslovni tabor preko CŠOD.

 

Podaljšano bivanje je organizirano za učence od 1. do 4. razreda po končanem pouku do 16.15 ure, dežurstvo za učence pa še do 17.00 ure. Šola ima organizirano tudi dežurstvo učiteljev za čakajoče učence.

 

Jutranje varstvo poteka za učence 1. razredov v prizidku, za ostale učence pa v treh skupinah v glavni stavbi. Jutranje varstvo je nadstandardni program in ga plačuje Mestna občina Ljubljana. V septembru seje pokazalo, da je ena skupina jutranjega varstva preveč, zato bo od sredine oktobra jutranje varstvo potekalo v glavni stavni v dveh skupinah in sicer: 1. skupina od 6.45 do 8.25, 2. skupina pa od 7.30 do 8.25. Starši bodo o spremembi obveščeni.

 

SKLEP: Svet staršev je bil seznanjen z Letnim delovnim načrtom šole

 

Ad 5.

Predsednik sveta staršev naše šole je dobil povabilo aktiva svetov staršev ljubljanskih šol, da se v ta aktiv vključi tudi naša šola. Namen aktiva je povezati vse predstavnike staršev, da zastopajo interese otrok na področju vzgoje in izobraževanje v osnovni šoli. Hkrati s povabilom so posredovali še pravila delovanja aktiva in vzorec pravil delovanja sveta staršev osnovne šole.

 

Predstavniki sveta staršev so se strinjali s sodelovanjem v tem aktivu in izvolili predstavnika, ki bo zastopal svet staršev naše šole..

 

SKLEP: Za predstavnico naše šole je svet staršev soglasno potrdil Matejo Majdo Košak, za njenega namestnika pa Martina Puncerja.

 

 

Ad 6.

 

Namestnik ravnateljice je svet šole seznanil z okrožnico Ministrstva za šolstvo in šport v zvezi s posredovanje šole pri nakupu učbenikov in šolskih potrebščin. Šola nabavlja učbenike za šolski sklad v skladu z Zakonom o javnih naročilih, prav tako šola ravna pri naročanju delovnih zvezkov in drugih gradiv, ki so uvrščena v Katalog učbenikov. Šola posredništva pri nakupu učnih sredstev za učence ne opravlja.  Šola pripravi do konca maja seznam učbenikov, ki so uvrščeni v učbeniški sklad. Seznam pošlje vsem zainteresiranim knjigarnam. Seznam je objavljen tudi na javnem mestu v šoli ter na spletni strani šole. Šola lahko posreduje naročniške sezname staršem in učencem, vendar ne sme dajati prednosti nobenemu ponudniku.

 

Naša šola je organizirala nakup učbenikov in delovnih zvezkov za učence preko DZS. Razdelili smo naročilnice, učenci so nato naročeno gradivo dobili prvi dan pouka v razredu.  Na naši šoli se aktivi dogovorijo o učbenikih, ki jih učenci uporabljajo pri pouku. Prioriteto imajo tisti učbeniki, ki ostanejo v skladu vsaj 3 leta.

 

Tudi za to šolsko leto bomo pripravili seznam potrebščin in delovnih zvezkov za vse razrede.

 

Svet staršev do sedaj ni imel namestnika predsednika, zato je svet staršev soglasno sprejel

 

SKLEP: Za namestnika predsednika sveta staršev svet staršev šole soglasno potrjuje TOMAŽA KRALJA, predstavnika 8.b razreda.

 

Vprašanja in pobude predstavnikov staršev, na katera je odgovarja namestnik ravnateljice Igor Vrhunec.

 

Predstavnika staršev 2. a razreda je zanimalo, kdaj bo učiteljica tega razreda dobila radio in CD.   Učiteljica je oboje že dobila.

 

Predstavnik 8.b razreda je postavil vprašanje, kdaj se bo obnovila učilnica za likovni pouk, ki je nujno potrebna beljenja in prenove. Zanimalo ga je tudi, kakšne so aktivnosti pri nakupu garderobnih omaric za učence, ter ali se prehrana lahko odjavlja preko e-pošte.

 

Za vse investicije  šola pripravi plan investicij in ga posreduje financerju šole, to je Mestni občini Ljubljana.  Šola dobi denar za sprotne materialne stroške, iz katerih ne moremo obnavljati in opremljati učilnic. Iz lastnih sredstev imamo denar le za beljenje učilnic in lakiranje parketa.

 

Garderobne omarice za učence so že več let v planu investicij, ki jih posredujemo na MOL.  Letos nam teh sredstev niso odobrili, obljubljeno pa je, da nam  bodo zagotovili sredstva prihodnje leto in sicer za eno nadstropje vsako leto.

G.Mencigar je obljubil, da se bo osebno zavzel za ta problem, da pridemo na prednostno listo na MOL ter  preveril za kdaj so planirane kakšne investicije za šolo.

 

Odjave prehrane je možna preko e-pošte tako kot po telefonu – do 8. ure za prihodnji dan. Pisna odpoved velja za termine, ko otroka ni v šoli in se to ve že prej.

 

Šola pripravlja načrt postavitve igral v prizidek. Zbiramo še predračune in upamo, da bomo iz lastnih sredstev kupili vsaj eno igralo.

 

O aktivnostih pri reševanju problema prehoda preko železniške proge do soseske Nove Poljane je člane sveta staršev seznanila gospa M.Košak. Stanovalci želijo, da se ta prehod zaščiti in so v zvezi s tem že organizirali sestanek s predstavniki Slovenskih železnic. Slovenske železnice imajo ob progi rezerviran 10 do 15 metrski pas za drugi tir, zato ograje ne bodo postavili.  Zaradi izrednih razmer pa da železnica lahko dovoljenje za postavitev ograje v oddaljenosti  2do 3 metre od tirov. Na sestanku so dali stanovalcem  dovoljenje za postavitev ograje ob progi, če jo financirajo stanovalci sami. S problemom je seznanjena tudi problematiki tudi Četrtna skupnost Moste.

 

V razpravi so člani menili, da morajo stanovalci narediti iz nedavne nesreče velik problem, obvestiti je potrebno medije, pobudo za ograjo pa  poslati tudi na Ministrstvo za promet, Agencijo za železniški promet Maribor.  Šola pri rešitvi tega problema že sodeluje s Četrtno skupnostjo. Predstavniki staršev naj prenesejo ta problem v svoje razrede, da skupaj pripravijo protestno akcijo.  Dolgoročna rešitev bi bila podhod, ki je bil predviden ob izgradnji soseske.

 

Gospod Grabar, predstavnik 3.d je predlagal, da šola tudi letos za starše organizira okroglo mizo na temo agresija. Na predavanje naj predstavniki staršev povabijo tudi starše iz svojega razreda. Predavanje z okroglo mizo bo šola organizirala v mesecu novembru, v času popoldanskih govorilnih ur razredne stopnje. Predaval bo dr. Matej Tušak.

 

Predstavnika staršev 2.a in 3.č razreda je zanimalo, kako je organizirano delo v podaljšanem bivanju in ali v času PB delajo tudi naloge. Delo v PB je vodeno, urnik naredi vsaka učiteljica za svoj oddelek, del časa pa je namenjen tudi igri. V obeh oddelkih sta učiteljici trenutno na bolniški in so imeli učenci nadomeščanje.

 

Predstavnica 3.b želi, da bi tudi njihovi otroci dobivali popoldansko malico.  Šola bo organizirala popoldansko malico tudi za učence tretjih razredov devetletke, in o tem obvestila  starše.

 

Predstavnik 8.b  razreda je postavil vprašanje, ali je pisanje učencev na avtobusu, varno in ali obstajajo kakšna pravila o varnosti na avtobusu.

 

Ekskurzija je predpisan program. Učenci pri predmetu  geografija rešujejo terenske naloge na učnih listih, kjer le obkrožajo ali dopisujejo in so za izdelek ocenjeni Učitelj učence tako navaja na sprotno delo.. Na avtobusu učenci ne pišejo po nareku učitelja.

 

 

 

Zapisala                                                                               Predsednik sveta staršev

M.Šeme                                                                                      Robert Luis

                                                                                              zanj  Mateja Košak